Naturalna ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona skóry w czasie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne jest niezwykle istotna. Należy skórę nie tylko chronić przed szkodliwymi promieniami UVB, ale również intensywniej odżywiać, gdyż w tym okresie narażona jest na większe wydatki energii i substancji odżywczych.

Kosmetyki, które oferuje rynek, w przeważającej większości „naszpikowane” są zbędną chemią. Dla wszystkich tych, którzy wolą naturalne, bezpieczne i skuteczne rozwiązania, mamy szeroką gamę olejów z naturalnym faktorem SPF, które doskonale ochronią nas przed negatywnymi skutkami kontaktu ze słońcem.

Co to jest SPF?Ochrona przeciwsłoneczna

Prawdopodobnie wielokrotnie widząc ten skrót na opakowaniu kosmetyku, w głowie rodziło się pytanie czym jest SPF. SPF to czynnik (Sun Protection Factor), który informuje nas w jakim stopniu skóra jest chroniona przed promieniami UVB. Jeżeli np. na opakowaniu znajdziemy informację SPF-20 oznacza to, że po zastosowaniu kosmetyku jesteśmy 20-krotnie dłużej chronieni, niż bez tego kosmetyku. SPF wyznacza stosunek ilości promieniowania UV (powodującego oparzenia w czasie opalania przy użyciu filtra do ilości promieniowania powodującego takie samo oparzenie bez filtra).

Można wyróżnić kilka stopni ochrony:

  • słaba ochrona (SPF 2-6)
  • średnia ochrona (SPF 8-12)
  • wysoka ochrona (SPF 15-25)
  • bardzo wysoka ochrona (SPF 30-50)
  • ultrawysoka ochrona (SPF powżej 50)

SPF z natury

Oleje roślinne, tłoczone na zimno, nieoczyszczone i nierafinowane, również charakteryzują się naturalnym SPF.

Naturalna ochronaPromieniowanie UVA i UVB – różnice

Samo promieniowanie można podzielić na trzy typy. Pierwszym jest promieniowanie UVA, które jest bardzo silnym promieniowaniem, ale nie odczuwamy go bezpośrednio na skórze – w wyniku ekspozycji na takie promieniowanie nasz skóra starzeje się, powstają przebarwienia i plamy pigmentacyjne. Co gorsza (a czego nie widzimy gołym okiem), zmniejsza się ilość elastyny i kolagenu w skórze, co znacząco osłabia skórę. UVA to nawet 95% całego promieniowania, które dociera do ziemi.

Promieniowanie UVB to promieniowanie bezpośrednio odpowiedzialne za opaleniznę – to w wyniku tego promieniowania mogą powstawać przebarwienia, plamy, zaczerwienienia.

Promieniowanie UVC to promieniowanie, które jest pochłaniane na warstwie ozonowej – wykorzystuje się je do dezynfekcji pomieszczeń.