Olejowanie twarzy

Olejowanie twarzy OCM

Olejowanie twarzy

OCM czyli Oil Cleansing Method to bardzo popularna metoda pielęgnacji skóry twarzy, która ma dwa zasadnicze zastosowania (cele): po pierwsze zmywanie intensywnego makijażu bez środków chemicznych, a po drugie oczyszczanie i odżywianie skóry.

W przypadku lekkich makijaży, do demakijażu w zupełności wystarczą toniki i płyny micelarne czy hydrolaty. O wiele zdrowszą i skuteczniejszą opcją, która dodatkowo poradzi sobie z mocnymi kosmetykami i produktami wodoodpornymi są naturalne oleje tłoczone na zimno, nierafinowane. Poza tym, że oczyszczą twarz, nawilżą i doskonale odżywią skórę twarzy, naturalne oleje poprawią kondycję skóry, nadadzą jej pięknego koloru, uregulują wydzielanie sebum.

W skrócie można powiedzieć, że w przypadku OCM funkcjonuje zasada „to samo zmywa to samo”, czyli tłuszcz w postaci oleju zmywa tłuszcz naturalnie wydzielany przez gruczoły znajdujące się na naszej skórze. Warto nadmienić, że olejowanie zadziała w przypadku każdego typu skóry – należy tylko wybrać odpowiedni olejek do olejowania.

Jak olejować twarz?

Podstawą jest olej bazowy (delikatny), który powinien stanowić ok. 80-90% mieszanki oraz olej uzupełniający (10-20%) – dla każdego może to być inny olej, który nada mieszance działania specjalistycznego. Ważne jest, aby wybierać produkty w 100% naturalne, tłoczone na zimno, nieoczyszczone i nierafinowane, wysokiej jakości.

Sam proces oczyszczania twarzy jest stosunkowo prostym zabiegiem. Przygotowaną mieszankę olejową rozsmarowujemy na nieoczyszczonej twarzy i delikatnymi okrągłymi ruchami wmasowujemy ją w twarz. Kolejnym etapem jest rozgrzanie twarzy – wystarczy namoczona w gorącej wodzie szmatka (wykręcona), którą nakładamy na twarz. Zamiast tego można zastosować gorącą „parówkę” czyli formę inhalacji bezzapachowej – pochylamy się nad pojemnikiem z gorącą wodą, nakładając na głowę ręcznik, by para nie uciekała. Wystarczy kilka minut takiego zabiegu – ścieramy twarz do sucha i czynność dwukrotnie powtarzamy. Po wykonaniu tych czynności, na zakończenie twarz należy przemyć zimną wodą, aby zamknąć pory. Po takim oczyszczeniu twarzy można (ale nie trzeba) nałożyć ulubiony krem (koniecznie z dobrym składem).