Dieta przy trudnej skórze

Piękna skóra to nie tylko higiena i codzienna pielęgnacja – to również odpowiednia dieta i odżywianie organizmu. Pamiętajmy o tym, że zdrowy wygląd jest naszą wizytówką – warto więc zadbać o to, by wyglądać i czuć się jak najlepiej. Czy to, co jemy ma wpływ na wygląd naszej skóry i włosów? Oczywiście! I to całkiem spory. Pewnie nie raz zauważyłaś, że w czasie choroby, ostrej diety, zmian w jadłospisie, twoja skóra wygląda „inaczej” – lepiej lub gorzej. Wraz z pojawieniem się składników odżywczych lub wręcz przeciwnie, toksyn, wygląd naszej skóry zmienia się czasami nawet diametralnie.

Aby móc cieszyć się piękną i zdrową skórą, warto wyeliminowywać z diety zupełnie: słodycze (dostępne na sklepowych półkach), ostre przyprawy, kawę, alkohol i papierosy. Z kolei włączone w dietę ryby, zielone warzywa, owoce i zdrowe zimnotłoczone tłuszcze oraz orzechy, zdecydowanie poprawią kondycję skóry, włosów i paznokci. Skóra, aby być odżywioną potrzebuje witamin, m.in. witaminy B, A, E, C oraz kwasów tłuszczowych (głównie omega-3) i pierwiastków takich jak żelazo, siarka, selen, jod, kwas foliowy. Jakie produkty jeść, by cieszyć się piękną zdrową i młodą skórą?

  • RYBY – w rybach znajdziemy zdrowe kwasy tłuszczowe oraz witaminę B6;
  • MIGDAŁY, SŁONECZNIK, OLEJE ROŚLINNE TŁOCZONE NA ZIMNO – znakomite źródło witaminy E;
  • ORZECHY – dostarczą nam witamin B6 i B8 oraz cynku;
  • CZOSNEK, JAJKA, CEBULA – źródło naturalnej siarki;

oraz:

  • pomidory, marchew, winogrona, zieloną herbatę – źródło antyoksydantów.

Jaka dieta przy skórze suchej?

Problemem osób ze skórą suchą, jest głównie niedobór wody. Trzeba więc zadbać o odpowiednią ilość wody w diecie. Przyjmuje się, że dorosła osoba powinna wypijać od 6 do 8 szklanek wody dziennie. W ramach tej pojemności należy uwzględnić także herbatę, kawę (jeśli pijemy) i zupy na bazie wody. Zapasy wody warto uzupełniać owocami (np. arbuzem) czy warzywami (np. ogórek), które składają się w dużej części z wody.

Osobom z cerą przesuszoną zaleca się spożywanie sporej ilości orzechów, oleju rzepakowego, lnianego i ryb. Warto również wprowadzić do diety produkty zawierające drożdże, pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane.

Jaka dieta przy skórze atopowej?

Skóra atopowa to wyjątkowo trudna i wymagająca skóra. Bardzo często posiadanie takiego typu cery związane jest z silnymi alergiami pokarmowymi. Stany zapalne pomogą złagodzić np. kwasy tłuszczowe omega-3, ponieważ są w stanie redukować wydzielanie substancji prozapalnych. W diecie osób z cerą atopową zaleca się uwzględniać ryby, algi morskie, orzechy włoskie, oleje lniane i rzepakowe. Warto jednak wykonać testy alergiczne przed zmianą diety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *