Oleje roślinne w codziennej pielęgnacji skóry

Oleje roślinne są bardzo dobrym produktem do codziennej pielęgnacji – dotyczy to zarówno skóry, włosów, jak i paznokci. Wynika to z samego składu biochemicznego olejów, które są zbliżone do ludzkiej naturalnej warstwy lipidowej. Skóra doskonale przyswaja naturalne tłuszcze i pozwala im przenikać w głąb, nawet w najgłębsze warstwy. Oleje roślinne tłoczone na zimno, nieoczyszczone i nierafinowane dostarczą skórze wielu cennych kwasów tłuszczowych i witamin.

Jaki olej będzie dla mnie najlepszy?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. W zależności od typu skóry i schorzenia, pożądany efekt może przynieść zupełnie inny olej. Nie istnieje jeden uniwersalny olej „dobry dla każdego”. Oleje nie powinny nikomu zaszkodzić, ale mogą np. zapchać pory skóry jeśli będą nieodpowiednio zastosowane.

Jak dzielimy oleje?

Na 3 zasadnicze grupy: oleje schnące, oleje półschnące i oleje nieschnące. O tym do której grupy przynależy dany olej, decyduje zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Można to zgeneralizować do stwierdzenia, że im więcej takich kwasów w oleju więcej, tym jest lepszy. Nie dla każdego jednak typu skóry! Wśród olei schnących będą oleje: lniany, z wiesiołka, z ogórecznika, z czarnuszki czy winogron. Do olejów półschnących zaliczamy np. olej arganowy, olej sezamowy czy olej ze słodkich migdałów. W grupie olejów nieschnących będą olej macadamia, olej kokosowy, olej z pestek dyni czy olej z awokado.

Dla cery suchej najlepsze są tzw. oleje nieschnące, ponieważ znajduje się w nich mniej niż 20% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z reguły są to oleje o dość ciężkiej, gęstawej konsystencji – długo się wchłaniają. Oleje nieschnące będą też doskonałe dla osób z cerą dojrzałą.

Cerze mieszanej i normalnej najwięcej korzyści przyniosą zabiegi z użyciem olejów półschnących – zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w tych olejach waha się od 20 do 50%. Oleje te mają przyjemną konsystencję i dobrze się wchłaniają.

Dla skóry tłustej zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą oleje schnące, które charakteryzują się lekką konsystencją i bardzo szybkim wchłanianiem. W takich olejach zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych przekracza 50%.

Jakie oleje wybierać?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo produktów z kategorii naturalnych olejów roślinnych. Aby mieć pewność, że traktujemy naszą skórę dobrym produktem, wybierajmy oleje tłoczone na zimno, nierafinowane, nieoczyszczone – takie oleje posiadają wiele cennych składników i substancji, które są pożądane w codziennej pielęgnacji skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *